Boys Tennis (Awards)

Alexandria Boys Tennis Individual Awards

State Awards:

North/South Indiana All-Stars

2018: Sam Hensley

2017: Matthew Etherington, Dane Hueston

1998: Daniel Lustig 

2nd Team All-State

2017 (Doubles): Matthew Etherington, Dane Hueston

2016 (Doubles): Matthew Etherington, Dane Hueston

Honorable Mention All-State

2018 (Singles): Sam Hensley

2015 (Singles): Josh Deutsch

1998 (Singles): Daniel Lustig

All-District (District 4)

2018 (Singles): Sam Hensley

2017 (Doubles): Matthew Etherington, Dane Hueston

2016 (Doubles): Matthew Etherington, Dane Hueston

2015 (Singles): Josh Deutsch (Doubles): Matthew Etherington, Dane Hueston

2007 (Singles): Alex Davis

2006 (Singles): Alex Davis

Academic All-State

2017:  Peyton Abbott (1st Team), Dane Hueston (HM)

2016: Blake Morehead (1st Team), Matthew Hensley (HM)

2006: Alex Davis (HM), Chris Rowe (HM)  

2002: Patrick Dixon

 ____________________________________________________________________________

Conference Awards:

1st Team All Central Indiana Conference

2020: Derek Stinefield, Brayden Bates, Dylan Clark

2019: Trevor Simison, Martin Friedrich, Derek Stinefield, Brayden Bates

2018: Sam Hensley, Avery Paddock, Trevor Simison

2017: Peyton Abbott, Matthew Etherington, Sam Hensley, Dane Hueston

2016: Matthew Etherington, Matthew Hensley, Sam Hensley, Dane Hueston, Blake Morehead

2015: Josh Deutsch, Matthew Hensley, Blake Morehead, Matt Etherington, Dane Hueston

2014: Josh Deutsch, Matthew Hensley, Blake Morehead, Matt Etherington

2013: Isaac Collis, Layton Carroll, Mason Ward

2012: Jake Fox

2011: Jacob Fox, Branden Sayre

2010: Branden Sayre, Taylor Mevzek

2009: Taylor Mevzek, Kaleb Hartman, Tyler Condon

2008: Lance Rinker, Justin Hamilton

2007: Alex Davis

2006: Alex Davis

2005: Alex Davis

2004: Jonathan Rowe, Alex Davis, Jordan Smith, Austin Brown, Jeff Fisher

2003: Jordan Smith, Austin Brown, Alex, Davis, Daniel Swank, Jonathan Rowe

2002: Jason Hamilton, Zach Grubb, Kevin Duckworth, Daniel Swank, Patrick Dixon

Honorable Mention All Central Indiana Conference

2020: Aaron Matthews

2019: Seth Parker

2018: Derek Stinefield

2017: Trevor Simison

2016: Peyton Abbott, Avery Paddock

2015: Kiel Gregg, Sam Hensley

2014: Bob Brenner, Kiel Gregg, Dane Hueston

2013: Andy Rowe

2012: RJ Sizelove, Mason Ward

2010: RJ Sizelove, Jacob Fox

2009: Xavier McCurry

_____________________________________________________________________________

Alexandria Team Awards:

Team Most Valuable Player(s) Awards

2020: Derek Stinefield

2019: Trevor Simison

2018: Sam Hensley, Avery Paddock 

2017: Matthew Etherington, Dane Hueston

2016: Matthew Hensley

2015: Josh Deutsch, Matthew Hensley

2014: Josh Deutsch

2013: Isaac Collis

2012: Jake Fox

Team Most Improved Player(s) Awards

2020: Aaron Matthews

2019: Brayden Bates, Skyler Ripperdan

2018: Dylan Clark

2017: Trevor Simison

2016: Peyton Abbott, Avery Paddock

2015: Dane Hueston

2014: Blake Morehead

2013: Matthew Hensley, Josh Deutsch

Team Captain(s)

2020: Derek Stinefield, Dylan Clark

2019: Trevor Simison, Seth Parker

2018: Sam Hensley, Avery Paddock

2017: Peyton Abbott

2016: Matthew Hensley, Blake Morehead

2015: Matthew Hensley

2014: Bob Brenner

2013: Leyton Carroll

2012: Jake Fox

ACE Commitment Award

202: Dylan Clark

2019: Seth Parker

2018: Derek Stinefield

2017: Avery Paddock

2016: Blake Morehead

2015: Noah Dockrey

2014: Bob Brenner

2013: Andy Rowe

2012: RJ Sizelove